Botoks czy kwas hialuronowy?

Wiele osób zastanawia się jaka jest różnica pomiędzy botoksem a kwasem hialuronowym oraz jaki rodzaj zabiegu będzie odpowiedni. Przed podjęciem decyzji warto pozyskać wiarygodne informację i poznać specyfikację każdej z metod. Najlepiej udać się do lekarza, który podpowie jaki rodzaj wybrać, aby uzyskać wymarzony efekt.

Botoks – właściwości

Botox, toksyna botulinowa, jad kiełbasiany, BTX to określenia popularnie zwanego botoksu. Jest on neurotoksyną, czyli składnikiem produkowanym przez bakterię Clostridum botulinum. Działanie tej substancji polega na osłabieniu mięśni nerwowych lub całkowitym przerwaniu ich łańcucha. Najczęściej w medycynie estetycznej stosowany jest do wygładzania zmarszczek, ograniczenia lub usunięcia nadmiernej potliwości, leczenia zeza, migren oraz kurczu powiek.

Kwas hialuronowy – właściwości

Kwas hialuronowy jest natomiast naturalną substancją, która występuje w organizmie każdego człowieka. Jego zadaniem jest utrzymanie wody w naskórku, przez co skóra jest nawilżona, gładka i jędrna. Wraz z wiekiem ilość kwasu hialuronowego w ciele zmiejsza się, powodując między innymi powstawanie zmarszczek. Brak ten można uzupełnić poprzez zabiegi z jego wykorzystaniem. Jest on stosowany głównie do modelowania kształtu ust, podbródka, piersi czy pośladków, a efekty działania kwasu można zauważyć od razu po wyjściu z gabinetu.

Co wybrać?

Podstawową różnicą pomiędzy botoksem i kwasem hialuronowym jest czas utrzymania się efektów po zabiegu. W dużej mierze zależne jest to również od indywidualnych cech

każdego człowieka, jednak zaobserowawno, że kwas hialuronowy wchłania się szybciej. Rezultaty utrzymują się po nim średnio od 3 do 6 miesięcy, a w przypadku botoksu od 6 miesięcy do 1 roku. Dysproporcje te wynikają z głębokości wartwy skóry, na które działa dany składnik.Kolejnym czynnikiem odróżniającym obie metody jest ich bezpieczeństwo. Kwas hialuronowy jest naturalnie występującym składnkiem w organiźmie człowieka. W związku z tym pacjent ma prawie 100% gwarancję, że po poprawnie wykonanym zabiegu substancja się przyjmie i nie spowoduje uczulenia. Decydując się na botoks warto wybrać sprawdzony gabinet medycyny estetycznej. Toksyna botulinowa źle wprowadzona pod skórę może spowodować efekt uboczny, jakim jest paraliż mięśni, które nie miały zostać poddane działania tej substancji. Przez niepoprawnie wykonany zabieg zamiast naturalnie gładkiej twarzy można uzyskać efekt maski.Obie metody mają podobne zastosowanie wygładzające i wypełniające. Botoks i kwas hialuronowy może być stosowany zamiennie, a w niektórych przypadkach razem. Dobór odpowiedniej substancji i zabiegu powinien leżeć po stronie lekarza specjalisty. Dzięki temu można mieć pewność bezpieczeństwa i cieszyć się pięknym wyglądem jak najdłużej.