Reklamy kosmetyków odmładzających przekonują nas do zakupu kremów z kwasem hialuronowym. Niektórzy postanawiają wypróbować tabletki, które podobno powinny dawać upragnione efekty. Czy na pewno? Skuteczność tej popularnej substancji nie zawsze jest taka sama, gdyż w dużej mierze zależy od preparatu, w którym występuje. Czym więc różni się kwas hialuronowy w kosmetykach, tabletkach i medycynie estetycznej?
Kwas hialuronowy jest cząsteczką naturalnie występującą w organizmie, która zapewnia skórze odpowiednie nawilżenie i elastyczność. Występuje w tkankach i stawach wszystkich organizmów żywych, chroniąc je przed siłami ciśnienia zewnętrznego. Doczekał się syntetycznego odpowiednika do złudzenia przypominającego biologicznie występującą substancję. Stosuje się go nie tylko do wypełnienia zmarszczek, ale również modelowania sylwetki czy poprawienia wyglądu skóry i dlatego uznaje się go za ponadczasowy hit niemający sobie równych.
Warstwa skóry
Kluczową kwestią wydaje się być warstwa skóry, w którą podaje się kwas hialuronowy. Nie warto wierzyć reklamom zapewniającym, że kremy konkretnej marki wnikają w jej głąb – kwas zostanie zaaplikowany tylko na naskórek, co oczywiście wyraźnie poprawi jego wygląd, jednak na pewno nie zredukuje zmarszczek, na które trzeba działać w głębokich warstwach skóry. Z tym zadaniem poradzi sobie medycyna estetyczna, która za pomocą odpowiednich zabiegów aplikujących substancję w czystej formie, bądź jako składnik preparatu, dostarczy go precyzyjnie w pożądane miejsce.
Nie tylko tabletki
Jeśli zaś chodzi o tabletki, to ich działanie wewnątrz organizmu ma spowolnić procesy starzenia i przyczynić się do lepszego nawodnienia głębokich warstw skóry. Traktowanie ich jako “pigułki młodości” przyniesie jednak wyłącznie zawód. Oczywiście nie jest tak, że kwas hialuronowy podany w tej formie nie zadziała, ale by zauważyć jakiekolwiek zmiany należy połączyć stosowanie tabletek ze zbilansowaną dietą, kremami i zabiegami zewnętrznymi. Dopiero tak kompleksowe działania pozwolą zauważyć efekty i utrzymać je na dłużej.
Rozpoznawana substancja
Dodatkową zaletą korzystania z zabiegów medycyny estetycznej jest to, że aplikowany wówczas kwas jest prostą cząsteczką do złudzenia przypominającą tą biologiczną. Właśnie dlatego organizm traktuje ją “jak swoją”, co nie niesie ze sobą ryzyka wystąpienia powikłań i uczuleń.
Budowa i rodzaje
W reszcie kwas hialuronowy różni także budowa. Po pierwsze jeśli chodzi o wielkość cząsteczek – im są mniejsze, tym głębiej docierają, nawilżając poszczególne warstwy skóry. O ile nie ma to większego znaczenia podczas zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, gdyż substancja i tak jest podawana bezpośrednie w miejsce, które tego wymaga, to wielkość cząsteczek zawartych w kosmetykach będzie bardzo istotna.
Po drugie kwas może być sieciowany lub niesieciowany, co ma znaczenie dla jego trwałości. Niesieciowany występuje w kremach i jest usuwany w ciągu kilku dni, z kolei sieciowany charakteryzuje się wielomiesięczną trwałością, toteż idealnie nadaje się do modelowania sylwetki i wypełniania zmarszczek za pomocą zabiegów z zakresu medycyny estetycznej.
Działanie kosmetyków bądź leków z zawartością kwasu hialuronowego jest powierzchowne i, mimo że wyraźnie poprawia wygląd skóry, nie usuwa zmarszczek. W pełni zauważalne efekty można zaobserwować po odbyciu zabiegu z zakresu medycyny estetycznej, gdyż bezpośrednie działanie kwasu i jego odpowiednia budowa pozwalają cieszyć się widocznymi zmianami na dłużej. Dlatego jeśli ma się ochotę zmienić coś w swoim wyglądzie warto, poza stosowaniem odpowiednich kosmetyków, odbyć konsultację w gabinecie medycyny estetycznej.