Jak osiągnąć efekt Hollywood smile?

korekta zębów

Zastanawiasz się, jak uzyskać Hollywood smile? Odpowiedzią są licówki porcelanowe – niezwykle wytrzymałe i do złudzenia przypominające naturalne zęby. Jest to nie tylko sposób na uzyskanie równego i śnieżnobiałego uśmiechu, ale też na ukrycie takich niedoskonałości zębów, jak pęknięcia, przebarwienia, niewielkie krzywizny czy zbyt duże przerwy. Przedstawiamy skuteczny przepis na hollywoodzki uśmiech.

Licówki porcelanowe – sposób na hollywoodzki uśmiech

Licówki to bardzo cienkie nakładki na zęby, mające zazwyczaj od 0,5 do 0,75 mm grubości, które mocowane są do naturalnych zębów, aby ukryć ich niedoskonałości. Licówki porcelanowe pozwalają w mało inwazyjny sposób uzyskać idealny uśmiech. W przeciwieństwie do licówek kompozytowych nie ulegają przebarwieniom ani zażółceniom i mogą służyć pacjentowi przez wiele lat. Dają wyjątkowo naturalne efekty oraz są bardzo wytrzymałe. Porcelana to również wyjątkowo wytrzymały i estetyczny materiał, dlatego licówki, choć niezwykle cienkie, mogą przetrwać nawet kilkanaście lat.  

Jak wygląda założenie licówek?

Aplikacja licówek poprzedzona jest konsultacją ze stomatologiem. Podczas pierwszej wizyty określane są efekty możliwe do uzyskania. Przed założeniem licówek konieczne jest także dokładne zbadanie zębów i wyleczenie ewentualnych ubytków oraz wykonanie zdjęcia RTG. Na tej podstawie lekarz ustala i proponuje plan leczenia. Określa m.in., na których zębach powinny zostać naklejone licówki.

Pierwszym etapem jest szlifowanie zębów, które ułatwia umocowanie licówek, ale nie wpływa negatywnie na kondycję zębów. Następnie konieczny jest wybór odcienia licówek oraz wykonie wycisku potrzebnego do ich wykonania. Aby efekt estetyczny był jak najbardziej satysfakcjonujący, licówki są zawsze projektowane bardzo indywidulanie do uśmiechu pacjenta. Nakładki mocowane są na przednią powierzchnię zębów przy pomocy specjalnego cementu. Zwykle wykonuje się około 6 lub 8 licówek na przednim odcinku łuku zębowego. Oczywiście za pomocą licówek można wykonywać również metamorfozę całego uśmiechu (nie zaleca się jednak ich zakładania na zęby trzonowe i przedtrzonowe) lub korektę pojedynczego zęba.

Cała procedura trwa od 2 do 4 wizyt. Licówki porcelanowe umieszczone na zębach, są niewyczuwalne. Samo ich nakładanie jest bezbolesne. Materiał jest neutralny dla organizmu – nie powoduje stanów zapalnych ani reakcji alergicznych. Raz założone licówki wystarczają zazwyczaj na około 15 lat użytkowania.

Jakie efekty można osiągnąć dzięki licówkom porcelanowym?

Licówki porcelanowe pozwalają na osiągnięcie równego, śnieżnobiałego i wyglądającego wyjątkowo naturalnie uzębienia. Dla jeszcze lepszego efektu estetycznego (gdy nie zakładamy ich na wszystkie zęby), nakładanie licówek porcelanowych można połączyć z wybielaniem zębów, tak aby nowy uśmiech miał równomierną kolorystykę.

Licówki pozwalają ukryć:

  • nieestetyczne przebarwienia zębów,
  • ułamane zęby,
  • pęknięcia i inne uszkodzenia,
  • diastemę (przerwa między „jedynkami”),
  • delikatne krzywizny przednich zębów,
  • zbyt krótkie zęby.

Zaletą licówek porcelanowych jest nie tylko efekt estetyczny, ale również ochrona zębów przed próchnicą. Kolejnym plusem jest ich odporność na osadzanie się kamienia nazębnego. Nadal jednak trzeba pamiętać o odpowiedniej higienie jamy ustnej. Jedynym przeciwwskazaniem do założenia licówek jest bruksizm (nawykowe zgrzytanie zębami), ponieważ schorzenie to stwarza ryzyko ich uszkodzenia.