Zbliża się lato, a wraz z nim sezon urlopowy. Większość z podróżujących osób chce z wakacji powrócić z piękną opalenizną. Taka naturalnie opalona skóra wygląda najładniej. Należy jednak odpowiednio przygotować ją na ekspozycję na słońcu. Kilka zasad pozwoli na uzyskanie pięknego koloru, bez szkodliwości dla zdrowia.
Pamiętaj o tym zanim zaczniesz się opalać
Przygotowywanie do opalania najlepiej rozpocząć już 2-3 miesiące przed sezonem. Podstawową zasadą jest odpowiednia dieta, która dostarczy skórze przeciwutleniaczy, które sprawiają, że skóra jest jędrna i napięta. Jednym z najlepszych ich źródeł jest beta-karoten. Znajduje się on w marchwi, szpinaku, moreli, melonach czy mango. Warto dołączyć te produktu do swojego codziennego jadłospisu. Inne składniki, które powinny pojawić się w diecie to zabezpieczającej przed uszkodzeniami słonecznymi tłuszcze omega-3. Występują one w rybach takich pstrąg, łosoś, makrele i śledzie. Tłuszcze te pomagają chronić skórę przed promieniami UV, przez co skóra po opalaniu będzie wyglądać zdrowiej. Dobrze jest także brać suplementy diety zawierające beta-karoten i tłuszcze omega-3, które uzupełnią braki tych dwóch składników w organizmie. Przed sezonem letnim skóra potrzebuje odpowiedniego nawilżenia. W tym celu warto stosować kosmetyki natłuszczające i nawilżające. Można wybrać się też do gabinetu kosmetycznego, gdzie różnego rodzaju zabiegi z użyciem nawilżających substancji pomogą odżywić skórę. Nie można zapominać też o wodze, której optymalna dawka to około 2 litrów dziennie. Odżywia ona cały organizm od środka, przez co skóra jest pełna blasku.
Ochrona przed promieniowaniem – nie tylko filtry
Bezpośrednio przed opalaniem, również należy przygotować się do ekspozycji na słońcu. Pierwszym i zarazem najważniejszym krokiem jest użycie kremu do opalania z filtrem dobranym do fototypu skóry. Nałożenie go jest bardzo istotne, nawet jeśli opalanie się nie jest głównym celem wyjścia na słońce. Krem z filtrem uniemożliwi przedostanie się szkodliwych promieni UVA i UVB i pozwoli uzyskać naturalny i trwały kolor opalenizny w przeciągu paru dni. Na początku najlepiej zastosować krem lub olejek z wyższym blokerem, aby uniknąć oparzeń. Nie należy obawiać się kompletnego braku opalenizny poprzez kremowanie ciała. Opalenizna pojawi się wolniej, za to skóra będzie lepiej chroniona i zdrowsza. Ważne jest też, aby zadbać o osłonę bardziej czułych na promieniowanie części ciała. Będzie to twarz – głównie nos, poliki i uszy. Przy bardzo silnym słońcu konieczne może być nawet zastosowanie filtru 50+, czyli całkowicie blokującego promieniowanie. Ochronę w postaci kremu powinno nakładać się około 15-20 minut przed rozpoczęciem opalania, aby zdążył zadziałać, a następnie powtarzać co 2 godziny. Odpowiednie przygotowanie skóry do opalania pozwoli na uniknięcie poparzeń, które mogą całkowicie popsuć wakacyjny wyjazd.
Pielęgnacja po opalaniu
Po opalaniu także należy zatroszczyć się o ciało. Pierwszym krokiem jest prysznic w letniej wodzie, który ochłodzi rozgrzaną od słońca skórę oraz oczyści ją z piasku czy soli morskiej. Następnie należy nałożyć balsam po opalaniu. Pozwoli to na uniknięcie podrażnień i nadmiernego wysuszenia naskórka. Jeżeli skóra zacznie się łuszczyć, warto zrobić przerwę od opalania i zadbać o odpowiednie nawilżenie tych miejsc.
Zabiegi kosmetyczne a opalanie
Słońca należy unikać także po niektórych zabiegach kosmetycznych. Opalanie bezpośrednio po wykonaniu depilacji czy peelingu spowoduje podrażnienia, szczypanie i pieczenie skóry. Zabiegi te mogą spowodować powstawanie nierównomiernej opalenizny lub przebarwień. Niekorzystne działanie mogą mieć te substancję zawarte w perfumach czy kosmetykach do makijażu, dlatego nie warto ich nakładać przed wyjściem na plażę. Opalanie poprawia wygląd skóry i korzystnie wpływa na samopoczucie człowieka. Obojętnie jak bardzo zależy na uzyskaniu perfekcyjnej opalenizny, należy znać umiar w wystawianiu się na słońce. Regularne przerwy w cieniu dadzą jej odpocząć, pozwolą też zauważyć powstałe efekty. Warto także zatroszczyć się o skórę głowy i włosy. Chustka lub kapelusz zabezpieczy je przed wysuszeniem i wyblaknięciem koloru. Dodatkowo zapewni też ochronę przed udarem słonecznym. Najważniejsze, aby opalanie się było bezpieczne