Licówki – ile kosztują i co należy o nich wiedzieć?

Licówki mogą kojarzyć się ze słynnym „hollywoodzkim” uśmiechem. Już od dawna zabieg ten dostępny jest nie tylko dla celebrytów. Dzięki zaawansowanym rozwiązaniom nowoczesne licówki wyglądają bardzo naturalnie i utrzymują się przez wiele lat. Ich koszt jest w pełni adekwatny do uzyskanego efektu estetycznego i niesamowitej trwałości. Dowiedz się więcej na temat licówek i ich ceny.

Czym są licówki?

Licówki to cienkie (od 0,5 do 0,75 mm) nakładki na zęby stosowane w celu szybkiej poprawy wyglądu uzębienia. Przykleja się je na przednią powierzchnię zębów przy pomocy specjalnego cementu. Do złudzenia przypominają naturalne zęby, jednak są odporne na próchnicę, ścieranie i przebarwienia. Stosuje się je na pojedyncze zęby lub na całe łuki. Ich założenie wymaga tylko minimalnej ingerencji w twarde tkanki, więc nie wpływają negatywnie na kondycję zębów.

Efekt dobrze dobranych i profesjonalnie założonych licówek jest spektakularny. Celem zabiegu jest całkowita poprawa estetyki uzębienia:

  • perfekcyjne, naturalnie wyglądające zęby,
  • jednolita barwa zębów,
  • „hollywoodzki” uśmiech,
  • korekta takich defektów, jak przerwa pomiędzy zębami (diastema), przebarwienia, pęknięcia czy nieznaczne wykrzywienia,
  • poprawa samooceny, wzrost pewności siebie.

Rodzaje licówek

  • Licówki kompozytowe – podstawowy (i najtańszy) wariant licówek. Wykonane są z tego samego materiału, który używany jest do uzupełniania ubytków w zębach. Są stosunkowo kruche i wymagają regularnej wymiany lub korekty średnio co 2-3 lata.
  • Licówki akrylowe – stosowane najczęściej jako rozwiązanie tymczasowe. Zakłada się je zwykle na czas oczekiwania na licówki porcelanowe. Po upływie maksymalnie dwóch lat powinny zostać wymienione. Charakteryzują się dużą masą i grubością, przez co są mało komfortowe i dają słaby efekt estetyczny.
  • Licówki ceramiczne – są bardzo wytrzymałe, ich trwałość wynosi od 10 do 20 lat. Charakteryzują się doskonałą optyką i pozwalają na uzyskanie naturalnego wyglądu zęba.
  • Licówki porcelanowe – zaawansowana forma licówek. Wyróżniają się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Pozwalają na uzyskanie bardzo naturalnego efektu – do złudzenia przypominają naturalne zęby. W przeciwieństwie do licówek kompozytowych nie ulegają przebarwieniom, nie żółkną i mogą służyć nawet przez 20 lat.
  • Licówki pełnoceramiczne – licówki najwyższej jakości. Charakteryzują się budową zbliżoną do zęba – mają warstwę szkliwa i porcelanową zębinę. Ich podbudową jest porcelana wykonana z cyrkonu lub tlenku glinu.

Ile kosztują licówki?

Cena licówki zależy przede wszystkim od materiału, z którego została wykonana oraz od renomy gabinetu, w którym jest zakładana. Licówki ceramiczne, pełnoceramiczne i porcelanowe są najdroższe, jednak utrzymują się nawet przez 20 lat. Z kolei tańsze licówki kompozytowe trzeba stale kontrolować i wymieniać co kilka lat. Jeżeli zależy nam na estetycznych i długotrwałych efektach, należy zadbać o to, aby na zabieg wybrać się do specjalistycznej placówki dysponującej wykwalifikowanym personelem, która wykona swoją pracę z należytą precyzją.

Oprócz kosztu licówek warto mieć na uwadze, że konieczne będą wcześniejsze wizyty stomatologiczne, których celem będzie odpowiednie przygotowanie zębów do zabiegu – wyleczenie ich i wybielenie. Przed założeniem licówek wykonuje się też: zdjęcia RTG, szlifowanie zębów, wycisk i symulację, pozwalające na dobranie odpowiedniego koloru i kształtu nowego uzębienia.

Dobrej jakości licówki to inwestycja na całe życie – raz założone wystarczają zazwyczaj na 15 lat użytkowania. Nie musisz decydować się na założenie licówek na wszystkie zęby. Najczęściej wykonuje się około 6 lub 8 licówek na przednim odcinku łuku zębowego.Marzysz o hollywoodzkim uśmiechu? Umów się na konsultację w gabinecie MediArt Clinic. W naszej ofercie posiadamy najwyższej jakości licówki ceramiczne, pełnoceramiczne oraz porcelanowe.