Pięć pytań, które warto zadać przed zabiegiem medycyny estetycznej

Przed podjęciem decyzji o poddaniu się zabiegowi medycyny estetycznej, a nawet przed wizytą u specjalisty, każdy ma jakieś wątpliwości. Tym bardziej, jeśli jest to pierwsza taka wizyta. Niemal zawsze w takiej sytuacji pojawiają się te same pytania – najważniejsze z nich przytaczamy poniżej.

1. Czy ten zabieg jest dla mnie?

Udając się na pierwszą wizytę, zapewne już wiesz, jaki zabieg Cię interesuje. Przed ostateczną decyzją warto jednak zapytać specjalistę, czy decydując się na taki krok, rzeczywiście pozbędziesz się problemu i czy jesteś odpowiednią osobą „na odpowiednim miejscu”. Nie opieraj się na specjalistach z forum internetowego – to nierzetelne źródło wiedzy. Jeśli jednak nie do końca wiesz, jaki zabieg byłby dla Ciebie najlepszy, przedstaw problem lekarzowi podczas wizyty i zapytaj, co pomogłoby Ci go wyeliminować. Specjalista wówczas nie tylko zaproponuje odpowiedni zabieg, ale również poinformuje Cię o przeciwwskazaniach i o tym, w jaki sposób będzie przebiegał dany zabieg. Należy również pamiętać, by poinformować lekarza o wszystkich chorobach, uczuleniach oraz przyjmowanych lekach – to niezwykle ważne dla zdrowia Pacjenta.

2. Jak przygotować się do zabiegu?

Na pierwszej wizycie warto także dowiedzieć się, jak przygotować się na zaplanowany zabieg. Jeżeli nie jest on zbyt skomplikowany, na przykład w przypadku aplikacji botoksu, nie jest konieczne wykonywanie szczegółowych badań przez zabiegiem. Natomiast jeżeli zdecydujesz się na poważniejszy krok, niezbędne może się okazać wykonanie diagnostyki, którą zleci Ci lekarz. Do tego typu badań zaliczyć można między innymi zwykłą morfologię. Przed zabiegiem warto również zapytać, czy w dniu zabiegu można wykonać makijaż oraz przyjmować leki.

3. Czy będzie konieczne zastosowanie znieczulenia?

Większość zabiegów jest bezinwazyjna, co oznacza, że nie sprawia większych dolegliwości bólowych. O znieczuleniu decyduje jednak indywidualny próg wrażliwości na odczuwanie bólu. Specjalista zawsze uprzedza, jak bardzo bolesny jest zabieg, wówczas można poprosić go o zastosowanie znieczulenia miejscowego, które najczęściej przyjmuje postać maści znieczulającej.

4. Kiedy mogę spodziewać się efektów i jak długo się utrzymają?

Tutaj kwestia jest bardzo zróżnicowana – wszystko zależy od rodzaju przeprowadzonego zabiegu oraz cech indywidualnych Pacjenta. Każdy organizm jest inny, co wiąże się z tym, że efekty mogą być różne, jak również pojawiać się w innym czasie. Na rezultaty niebagatelny wpływ ma także to, czy osoba poddana zabiegowi dostosowała się do wszystkich zaleceń pozabiegowych, o jakich poinformował ją specjalista.

5. Co zrobić po zabiegu?

Wiele zabiegów nie daje natychmiastowego efektu, pojawia się za to zaczerwienienie okolic poddanych zabiegowi lub w rzadkich przypadkach również lekka opuchlizna czy niewielkie siniaki. To jak najbardziej normalne. Dlatego też warto od razu zapytać lekarza, czego można się spodziewać w pierwszych dniach po zabiegu i czy miejsca pozabiegowe wymagają szczególnej troski. Koniecznie należy również dopytać o wszelkie niepożądane objawy, z którymi powinno się zgłosić do specjalisty.

To najważniejsze rzeczy, których musisz dowiedzieć się przed zabiegiem, dlatego nie obawiaj się zadawać pytań. Co więcej, prawdziwy specjalista sam rozwieje wszystkie wątpliwości. Nieuzasadnione obawy nie powinny więc wpłynąć na decyzję o poddaniu się zabiegowi – w końcu dzięki medycynie estetycznej możesz zauważyć znaczącą różnicę w swoim wyglądzie i samopoczuciu.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Umów się na prywatną konsultację w MediArt!