Problem z przebarwieniami skóry – jakie są ich przyczyny i jak sobie z nimi poradzić?

Przebarwienia skóry bywają bardzo problematyczne, szczególnie wtedy, kiedy pojawiają się w widocznym miejscu. Trudno uporać się z nimi samodzielnie, choć istnieje wiele domowych sposobów na przebarwienia skóry. Trudności z leczeniem zmian barwnikowych i redukcją przebarwień zależne są również od ich przyczyny, dlatego warto się nad nią zastanowić przed podjęciem dalszych kroków.

 ABC przebarwień skóry

Przebarwienia skóry to inaczej zmiany barwnikowe, które powstają w wyniku nieprawidłowości w wytwarzaniu barwnika przez komórki znajdujące się na poziomie skóry właściwej. Zbyt wysokie ich nagromadzenie skutkuje pojawieniem się na powierzchni skóry widocznych znamion czy rozległych przebarwień. Mogą pojawić się na twarzy praktycznie w każdym momencie życia, niezależnie od wieku czy płci. Trudno samodzielnie sobie z nimi poradzić. Niektórzy, chcąc pozbyć się nieestetycznych zmian, sięgają po domowe sposoby na przebarwienia skóry – najczęściej są to maseczki i okłady z produktów naturalnych o właściwościach wybielających, na przykład cytryny czy ogórka. Takie metody jednak nie umożliwiają redukcji przebarwień, a jedynie pozwalają zauważyć minimalne i krótkotrwałe efekty. W celu uporania się z przebarwieniami skóry najlepiej zdecydować się na specjalistyczne zabiegi kosmetyczne.

Przebarwienia skóry – przyczyny

Leczenie objawów powinno opierać się na ustaleniu ich źródła. W kwestii przebarwień skóry przyczyny mogą być różne. Warto je zbadać, aby móc leczyć nie tylko same symptomy, lecz także ognisko choroby czy zaburzenia. Wśród najczęściej spotykanych znajdują się:

  • przebarwienia hormonalne – jak sama nazwa wskazuje, przyczyną zmian barwnikowych są zaburzenia występujące na poziomie gospodarki hormonalnej. Do ich pojawienia się bardzo często dochodzi podczas okresu ciąży czy leczenia niepłodności. Często występują jako jeden z objawów nadczynności tarczycy, mogą również występować przy poszczególnych schorzeniach dermatologicznych. Mogą mieć formę małych plamek – piegów, a także dużych rozległych plam w odcieniu ciemniejszym niż naturalny kolor skóry. Przebarwienia hormonalne pojawiają się najczęściej w obszarze twarzy, rąk oraz dekoltu;
  • przebarwienia posłoneczne – w przypadku tych przebarwień skóry geneza również wydaje się dosyć oczywista. Skóra wrażliwa wystawiona zbyt intensywnie na ekspozycję słoneczną może odwdzięczyć się ciemnymi plamki, które pozostaną widoczne nawet wówczas, gdy opalenizna zblednie. Przebarwienia posłoneczne są wynikiem zaburzenia pracy komórek, których zadaniem jest produkcja melaniny;
  • przebarwienia pozapalne – to zmiany skórne, które są przykrą pamiątką schorzeń skórnych. Często są problemem następującym po wyleczeniu trądziku, mogą również być następstwem innych chorób skóry, szczególnie w przypadku ich nieodpowiedniego leczenia.

Holistyczna terapia na przebarwienia skóry

Jednym z zabiegów kosmetycznych, który ma zbawienne działanie w redukcji przebarwień, jest holistyczna terapia. To seria peelingów opartych na składnikach aktywnych o wysokim stężeniu, między innymi:

  • alfa hydro kwasach,
  • beta hydro kwasach,
  • heksylorezorcynolu,
  • retinolu.

Zastosowanie holistycznej terapii pozwala nawet na 60-80 procentowe efekty wybielania przebarwień. Kuracja jest w pełni bezpieczna i zalecana do wykonywania dwukrotnie w ciągu roku. Aby efekty były w pełni widoczne, należy również zastosować odpowiednią pielęgnacją. Ogromną zaletą zabiegu Retexture Brite Peel Dermaquest jest również jego działanie ujędrniające. Jego wykonywanie zaleca się też w przypadku utraty jędrności czy objawów