Twoja skóra jak twardy dysk zapisuje na sobie wszystko, co wydarzyło się w Twoim życiu. Zranienia i operacje pozostawiają blizny, słońce dekoruje cię pieprzykami, a ciąża czy gwałtowna zmiana wagi zostawia na Twoim ciele rozstępy – to naturalne. I choć te ostatnie nie zagrażają życiu i zdrowiu, spędzają sen z powiek wszystkim osobom walczącym z kompleksami i marzącym o pięknym wyglądzie.
Skąd się biorą rozstępy?
Przyczyny powstawania rozstępów możemy podzielić na trzy główne grupy – hormonalne, powstałe na skutek wahania wagi oraz te po ciąży. To, gdzie się one znajdują dużo mówi również o tym, skąd się wzięły. Rozstępy, których źródła należy szukać w gospodarce hormonalnej pojawiają się na przykład na plecach, jeśli w wieku nastoletnim w pewnym momencie Twoje ciało zaczęło gwałtownie rosnąć – przyczyną była nierównomierna praca hormonu wzrostu, który nie wydzielał się stopniowo i regularnie. Druga grupa rozstępów występuje, kiedy szybko przybierasz i tracisz na wadze. Z pasmami ciążowymi z kolei mamy do czynienia, ponieważ w wyniku rozwoju płodu dochodzi do nadmiernego rozciągania skóry oraz zerwania włókien kolagenowych i elastynowych, które tworzą strukturę skóry. Mimo różnych przyczyn, powstawanie rozstępów w każdym przypadku wygląda podobnie – to dwuetapowy proces, który w skrócie wygląda następująco: w pierwszej kolejności ma miejsce faza zapalna, w której rozstępy charakteryzują się ciemnoczerwoną barwą i przypominają krwiaki, po niej z kolei następuje faza zanikowa, w ramach której dochodzi do blednięcia pasm i ukształtowania ich struktury.
Jak zapobiegać?
Rozstępom trudno zapobiec, ponieważ niełatwo jest przewidzieć, gdzie i kiedy się pojawią – dlatego właśnie należy pielęgnować całe ciało. Najważniejszą zasadą jest unikanie gwałtownych wahań wagi, bo to najczęstsza przyczyna powstawania rozstępów. Kluczowe jest również nawilżanie skóry – zarówno przez cały okres ciąży, dojrzewania, jak i w dorosłym życiu. Nawilżona skóra, której w naturalny sposób dostarczasz kolagenu, jest bardziej jędrna i elastyczna, a co za tym idzie ma mniejszą tendencję do wytworzenia rozstępów. Kolejnym czynnikiem zapobiegawczym są masaże, które sprawiają, że skóra jest lepiej ukrwiona. Należy również dokonać zmian w diecie – dobrze jest zwiększyć spożycie produktów bogatych w cynk.
Pielęgnacja w domu
Wiele kobiet i mężczyzn sięga po domowe sposoby na radzenie sobie z rozstępami. Pomocne w tej walce są kosmetyki zawierające duże stężenie witaminy C, pochodnych witaminy A czyli retinoidów, oleju z kiełków pszenicy, kwasu glikolowego. Musisz jednak pamiętać, że w przypadku dużych i już bladych pasm kremy mogą nie wystarczyć.
Skuteczna walka
Jeżeli chcesz na dobre pożegnać się z rozstępami, pomyśl o wizycie w gabinecie medycyny estetycznej. Do zabiegu usuwania rozstępów wykorzystuje się innowacyjne urządzenie Accent Prime, które działa w technologii zimnych i ciepłych ultradźwięków. Technologia ta pozwala skutecznie ujędrnić skórę, wygładzić i poprawić jej strukturę, ale też pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej. Efekty widoczne są już po pierwszym zabiegu, niemniej jednak zaleca się wykonanie serii od 4 do 8 zabiegów w około 10-dniowych odstępach. Rezultaty zawdzięcza się temu, że urządzenie mobilizuje włókna kolagenowe do efektywnego działania, co powoduje naturalną regenerację skóry. Zabieg jest bezbolesny i nie trwa długo, bo zaledwie 30 minut.
Jeszcze niedawno całkowite pozbycie się rozstępów było właściwie niemożliwe. Kobiety i mężczyźni musieli je po prostu zaakceptować lub sprytnie ukrywać pod ubraniami. W dobie dwudziestego pierwszego wieku nie musisz się zakrywać, ani wstydzić własnego ciała – już 3 dni po zabiegu Twoja skóra wygląda jak nowa, a Ty masz kompleksy z głowy.