Nieestetyczne wypryski, zaskórniki, czy rozległe zaczerwienienia i krostki kojarzą się z dojrzewaniem. Jednak na trądzik ciepią także osoby dorosłe jak i małe dzieci. Niepożądane zmiany można skutecznie zwalczyć, dzięki rozpoznaniu rodzaju trądziku i dobraniu odpowiedniego sposobu jego leczenia.
Przyczyny i rodzaje trądziku
Trądzik to zmiana skórna, która powstaje w wyniku zaburzeń rogowacenia przywłosowych gruczołów łojowych, nadmiernego wytwarzania łoju i nieprawidłowego działania małych naczyń krwionośnych. Objawem są nieestetyczne wypryski i wykwity występujące najczęściej na twarzy, ale także na dekolcie czy plecach. Mają one zróżnicowany wygląd, który zależy od pochodzenia i typu. Wyróżnia się kilkanaście rodzajów trądzika. Najpopularniejszym z nich jest trądzik młodzieńczy, pojawiający się w okresie pokwitania, kiedy w organizmie zachodzą zmiany hormonalne. Towarzyszy mu także nadmierne przetłuszczanie się skóry i włosów. U osób starszych, często występuje trądzik różowaty, powstały w wyniku nieprawidłowego działania naczyń krwionośnych. U niemowląt można zaobserwować wysypkę niemowlęcą, która mija po kilku pierwszych miesiącach życia. Trądzik może powstać także w wyniku niedopasowania kosmetykówdo typu skóry. Najczęściej mija on po zaprzestaniu ich stosowania i zmianie na łagodniejsze dla cery. Wypryski mogą również powstać poprzez działanie mechaniczne, takie jak nadmierne pocieranie skóry.
Jak walczyć ze zmianami trądzikowymi?
Zmiany ropne mogą wystąpić u każdego, bez względu na wiek. Nie powinno się ich lekceważyć i kiedy pojawi się problem poddać się odpowiedniemu leczeniu. Nieleczony trądzik niekiedy może pozostawić ślady do końca życia w postaci blizn czy zagłębień na skórze. Aby pozbyć się problemu potrzeba dużej cierpliwości i systematyczności. W przypadku ostrego stanu zapalnego nie obędzie się bez wizyty u dermatologa. Tam specjalista rozpozna rodzaj trądziku i dobierze odpowiednie kremy czy tabletki. Warto także zwrócić uwagę na kosmetyki używane w codziennej pielęgnacji skóry. Peeling enzymatyczny, delikatny krem z olejkiem herbacianym czy arganowym, maseczka drożdżowa, aloes – te produkty powinny znaleźć się w kosmetyczce osoby zmagającej się z trądzikiem.
Zabiegi na trądzik
W walce z trądzikiem pomogą również zabiegi z dziedziny medycyny estetycznej. Najskuteczniejszą metodą są peelingi lekarskie. Zabiegi te mają charakter nieinwazyjny i polegają na usunięciu wierzchniej warstwy naskórka przy użyciu różnych substancji chemicznych. Preparaty te skutecznie pobudzają procesy odnowy skóry, dzięki czemu szybciej się ona regeneruje i wygląda zdrowiej. Najczęściej stosuje się do tego kwasy owocowe alfa, beta, polihydroksykwasy, kwasy trójchlorooctowe lub fenol. Najlepiej taki zabieg wykonać jesienią lub wczesną wiosny, ponieważ po złuszczaniu skóra nie może być wystawiana na promieniowanie słoneczne. Także dieta i styl życia ma wpływa na powstawanie wyprysków. Występowaniu zmian trądzikowych sprzyja spożywanie alkoholu, tłustych i pikantnych potraw, nadmierne opalanie, stres czy niedobór witamin. Warto dbać o swoja skórę nie tylko od zewnątrz ale także od wewnątrz, a w razie pojawienia się nieestetycznych zmian niezwłocznie zgłosić się do specjalisty.
Więcej informacji na: Peelingi MediArt. Zapraszamy!