Usuwanie blizn – teraz jest na to najlepszy czas

usuwanie bliznyNa twarzach i ciałach wielu osób można się doszukać blizn o różnym kształcie i wielkości. Nieustannie przypominają o przykrych wydarzeniach z przeszłości, a przy tym często powodują ból i po prostu szpecą. Na szczęście współcześni eksperci od medycyny estetycznej znaleźli całą gamę skutecznych metod na ich bezpieczne usunięcie.

Blizna – skąd się wzięła?

usuwanie bliznEwolucja dała ludzkim organizmom zdolność do naturalnego gojenia się tkanek. Jest ona o tyle pożyteczna, że da się dzięki niej uniknąć groźnych infekcji, które mogłyby się wytworzyć, gdyby zanieczyszczenia wdarły się pod skórę przez podrażnione miejsce. Niestety proces ten ma jedną, ważną wadę – przebiega często aż nazbyt szybko. Nowe komórki tworzą strukturę, które odbiega kształtem, a często również kolorem od otaczającego ją naskórka. Zazwyczaj po upływie kilku lat zauważalnie blednie i spłaszcza się, ale jeśli jest rozległa, nie ma szans na jej samoczynny zanik. Szczególnie widoczne są skazy powstałe w dzieciństwie, ponieważ dodatkowo zniekształca je rozciągnięcie skóry wraz ze wzrostem i przyrostem masy ciała.

Najczęściej występujące rodzaje blizn

Blizny kategoryzuje się pod względem wyglądu oraz genezy powstania. Zwykłymi albo przerostowymi nazywa się te, które pojawiły się na skutek naruszającego strukturę skóry właściwej urazu lub przebytej operacji. Są dość mocno wypukłe i twarde, szczególnie w ciągu pierwszych dwóch lat po pojawieniu się. Podobne, ale uwidaczniające się ponad brzegami dawnej rany, są bliznowce, nazywane również keloidami. Z kolei blizny zanikowe wręcz przeciwnie, nie są efektem zbyt dużej ilości tkanki, tylko zbyt małej – są to nieregularne zagłębienia. Zdecydowanie najczęściej powstają na twarzy, dekolcie i ramionach, na skutek przebytego trądziku.

Nowoczesne metody na redukcję

sposob na bliznyO tym, w jaki sposób najlepiej usunąć dany rodzaj blizny powinien zdecydować wykwalifikowany lekarz medycyny estetycznej. Na potrądzikowe prawdopodobnie zaproponuje on termolifting, polegający na modelowaniu struktury skóry poprzez nagrzewanie jej falami radiowymi. W niektórych przypadkach skuteczne może się okazać także wypełnienie wgłębień kwasem hialuronowym, stosowane również do redukcji zmarszczek. Oba zabiegi warto uzupełnić profesjonalnym peelingiem chemicznym, który pozwala bezinwazyjnie wygładzić skórę i przywrócić jej naturalny koloryt. Blizna praktycznie każdego typu może się stać zdecydowanie mniej widoczna, jeśli jej okolica zostanie zrewitalizowana kolagenem, na przykład dzięki zabiegowi Linerase. Właśnie ta substancja jest odpowiedzialna za odbudowę tkanek, więc trudno o bardziej naturalne usunięcie zmian skórnych.

Oczywiście może się zdarzyć, że blizna jest niewielka i zlokalizowana w zakrytym ubraniami miejscu, ale niestety, nie każdy ma takie szczęście. Jeśli skaza rzuca się w oczy, warto zdecydować się na wizytę w gabinecie medycyny estetycznej, zwłaszcza teraz, zimą, gdy słońce nie jest tak intensywne. Jest duża szansa, że będzie to pierwszy krok w kierunku pozbycia się kompleksów raz na zawsze.