Walka ze zmarszczkami, zatrzymaj czas

Już od 25 roku życia na twarzy mogą być zauważalne oznaki starzenia się, czyli zmarszczki. Powstają one wskutek ubytków kolagenu w głębokich warstwach skóry. Z upływem lat struktura skóry ulega osłabieniu, a procesy regeneracyjne spowalniają. Jak zatrzymać ten proces?

Przyczyny i rodzaje zamrszczek

Włókna kolagenowe w miejscu zmarszczek rozstępują się i przestają pełnić funkcję podtrzymującą dla wierzchnich jej warstw. Zmarszczki mogą powstawać na skutek upływu czasu – są to bruzdy grawitacyjne, spowodowane naturalnym starzeniem się. Powstają one najczęściej w okolicy szyi, powiek i policzków. Oprócz tego wyróżnić można jeszcze zmarszczki mimiczne, pojawiające się na skutek ruchów mięśni twarzy podczas wyrażania emocji (np. podczas śmiechu). Na ten typ narażone są okolice oczu, czoła i obszar między brwiami. Ostatni rodzaj zmarszczek – strukturalny, związany jest z trybem życia, genetyką oraz wpływem czynników zewnętrznych.Oprócz upływających lat, wymienić można szereg innych okoliczności, które znacząco wpływają na stan skóry i powstawanie zmarszczek. Są to zarówno czynniki wewnętrzne jak i zewnętrzne. Niekorzystnie na cerę wpływa promieniowanie UV i ekspozycja na słońcu. Długie i intensywne opalanie oraz niestosowanie ochrony w postaci filtrów przyczynia się do powstawania lub pogłębiania zmarszczek. Promienie słoneczne przyspieszają proces starzenia bardziej niż pozostałe czynniki zewnętrzne. Ponadto warto również unikać miejsc o zanieczyszczonym powietrzu. Dym i spaliny mają negatywny wpływ na procesy zachodzące w poszczególnych warstwach skóry. Istotne oddziaływanie ma również palenie tytoniu. Nikotyna i substancje chemiczne w papierosach uszkadzają elastynę oraz pozwalają na niekorzystne działanie wolnych rodników. Istotny wpływ na stan cery ma jednocześnie tryb życia. Długotrwały stres może znacznie przyspieszyć proces starzenia się naskórka, tak samo jak brak aktywności fizycznej oraz niewłaściwa pielęgnacja.

Domowe sposoby na zmarszczki

Istnieje jednak wiele domowych sposobów i praktyk, które są w stanie opóźnić procesy starzenia skóry i znacznie poprawić jej wygląd. Aktywny tryb życia oraz brak nałogu może mieć zbawienny wpływ. Również zbilansowana dieta, bez żywności mocno przetworzonej i ulepszonej oraz duża ilość płynów – w tym wody i zielonej herbaty, okazują się pomocne w walce ze zmarszczkami. Istotne jest dogłębne nawilżenie skóry. Dobry i odpowiednio dobrany krem utrzyma ją w dobrej kondycji i zapobiegnie jej nadmiernemu wysuszeniu. Warto pamiętać, aby krem posiadał filtr przed szkodliwym promieniowanie UV-A i UVB. Na rynku dostępna jest również szeroka gama środków przeciwzmarszczkowych. Systematycznie ich stosowanie może pomóc w redukcji zmarszczek. Ważnym składnikiem w takich preparatach jest witamina A, E oraz koenzym Q10. Świetnym sposobem może okazać się również masaż, który poprawi ukrwienie naskórka i powstrzyma rozwój zmarszczek.

Profesjonalne zabiegi odmładzające

Oprócz naturalnych, domowych sposobów walki ze zmarszczkami są również te bardziej inwazyjne. Charakteryzują się one szybkim efektem i dużą skutecznością. Najpopularniejszym preparatem stosowanym w wypełnianiu bruzd jest kwas hialuronowy i toksyna botulinowa (tzw. botox). Wypełnianie zmarszczek tą metodą to skuteczna oraz natychmiastowa poprawa wyglądu skóry. Sprawdza się zarówno w przypadku drobnych niedoskonałości, jak i głębokich bruzd. Możliwy jest również bezoperacyjny lifting twarzy –sculptra, polegający na wprowadzeniu do skóry naturalnego kolagenu. Na bazie wypełniaczy istnieje jeszcze wiele zabiegów, poprawiających wygląd skóry między innymi wolumetria twarzy. Pomocny może okazać się również peeling u kosmetyczki, wiązka promieni lasera, a w ostateczności lifting u chirurga plastyka. Przed zdecydowaniem się na jedną z metod bardziej inwazyjnych, należy jednak dokładnie zapoznać się z ofertą klinik i instytutów medycyny estetycznej, dotyczącą przebiegu zabiegu oraz przeciwwskazań. Zmarszczki pojawiające się na twarzy są zwykle pierwszą oznaką starzenia się skóry. Problem ten dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Medycyna estetyczna oferuje bogaty wybór zabiegów, które pozwalają walczyć z upływem czasu i opóźnić powstawanie zmarszczek lub zredukować już powstałe. Ich odpowiedni dobór pozwoli cieszyć się młodym wyglądem.