Wpływ diety na kondycję skóry

Ciągły pośpiech, jedzenie niezdrowej i mocno przetworzonej żywności, brak czasu na śniadanie oraz dostarczenie nieodpowiedniej dawki witamin wpływa niekorzystnie na wygląd człowieka. Wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych oraz aktywność fizyczna skutecznie może poprawić wygląd i odjąć kilka lat.

Woda – podstawa zdrowego odżywiania

Woda to najważniejszy składnik codziennej diety, dzięki któremu skóra jest nawilżona i jędrna. Najlepszym wyborem jest ta bogata w minerały, które są niezbędne podczas oczyszczania organizmu z toksyn. Człowiek powinien wypijać około 2 – 2,5 litra wodydziennie. Aby ją urozmaicić smakowo można dodać plaster cytryny czy listek mięty. Oprócz wody zalecane jest także picie zielonej herbaty, która jest bogata w antyoksydanty, świeżo wyciskanych soków bogatych w różnorodne witaminy oraz mleka – źródło wapnia.

Moc witamin dla Twojego piękna

W codziennym jadłospisie powinny się także znaleźć produkty bogate w witaminę A, E i C. Pierwsza z wymienionych, inaczej nazywana retinolem, utrzymuje poprawny stan skóry i usuwa z organizmu wolne rodniki. Pozytywnie wpływa także na wzrok, proces keratynizacji naskórka, kości i zęby oraz zapobiega nowotworom, przyczyniając się do uodpornienia organizmu. Działaniem tej witaminy powinny się także zainteresować osoby, które mają problem ze skórą przedwcześnie starzejącą się. Można ją znaleźć przede wszystkim w mleku, maśle, tłustych rybach, wątrobie, marchwi, tranie, śmietanie i jajach. Witamina E występuje w olejach roślinnych, margarynie, migdałach, marchewce, orzechach, mące pełnoziarnistej oraz w zielonych warzywach. Odpowiednia jej ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek i przebarwień skóry. Wpływa także na szybszą produkcję kolagenu i elastyny w organizmie człowieka. Do korzyści wynikających z jej przyjmowania można zaliczyć także ochronę przed promieniowaniem UV i przedwczesnym rozpadem czerwonych krwinek, jak również leczenie trądziku oraz pobudzenie krążenia. Witamina C jest kwasem askorbinowym, dzięki któremu proces utleniania i gojenia się ran przebiega szybciej. Ponadto wpływa korzystnie na naczynia krwionośne wzmacniając je. Substancja ta występuje przede wszystkim w malinach, cytrusach, czerwonej i czarnej porzeczce, kiwi, truskawkach, pomidorach oraz ziemniakach.

Nie zapomnij o minerałach!

Kolejnymi składnikami odżywczymi, które powinny się znaleźć w diecie jest cynk i krzem. Pierwszy pierwiastek odpowiedzialny jest za niwelowanie wolnych rodników, co wpływa na regenerację skóry. Ogranicza powstawanie zmarszczek oraz wpływa na produkcję kolagenu. Dostarczyć go można spożywając mięso, ryby, nasiona dyni, słonecznika czy kiełki pszenicy. Krzem natomiast wpływa na elastyczność skóry, a także wzmacnia włosy i paznokcie. Ten składnik występuje w zbożach, skórkach owoców, czosnku, szczypiorku czy mleczku pszczelim.

Tego unikaj!

Aby cieszyć się zdrowiem i dobrą kondycją powinno się unikać lub ograniczyć spożywanie kilku produktów. Niekorzystnie na cerę oddziałują gorące napoje, czyli kawa i herbata, alkohol, słodycze, cukier, czekolada, sól oraz tłuszcze. Produkty te wpływają na zatrzymywanie się wody w organizmie, pogorszenie się stanu zdrowia, osłabienie procesu regeneracji skóry oraz włókien kolagenowych. Kondycja skóry jest odzwierciedleniem diety człowieka i stylu życia. Posiłki bogate w warzywa, ryby i chude mięso korzystnie wpływa na jej stan. Zdrowe jedzenie pozwala na opóźnienie procesu starzenia się oraz sprawia, ze