Wybielanie zębów – mity i fakty

Wybielania zębów w ostatnim czasie stało się najpopularniejszym zabiegiem wykonywanym w stomatologii estetycznej. Piękne, proste i białe zęby to marzenie każdego, jednak obawa przed samym zabiegiem niektórych skutecznie zniechęca. Przed podjęciem decyzji warto poznać fakty i obalić mity, które mogą wprowadzić w błąd.

Zęby można wybielić samemu – FAKT

Jest to prawda, ponieważ na rynku istnieje wiele produktów, które mają działanie wybielające. Specjalne pasty czy paski/nakładki wybielające pozwalają uzyskać efekt bielszych zębów już w tydzień. Istnieją także naturalne środki, takie jak cytryna czy soda oczyszczona, które także mają właściwości rozjaśniające. Warto jednak pamiętać, że wykonując tą czynność na własną rękę można to zrobić niedokładnie lub niepoprawnie. Stosując preparaty wybielające na wrażliwe zęby i dziąsła można je jeszcze bardziej zniszczyć i spowodować uszkodzenia szkliwa czy nawet krwawienie. W związku z tym, decydując się na takie zabieg najlepiej udać się do lekarza specjalisty, który indywidualnie dobierze produkty i metodę.

Wybielanie zębów boli – MIT

Sam zabieg wybielania zębów nie jest bolesny. Polega on na nałożeniu żelu wybielającego na powierzchnię zębów, który aktywuje się pod wpływem naświetlania specjalistyczną lampą. Bardziej nieprzyjemne i uciążliwe jest przygotowanie do tego procesu, czyli piaskowanie i usuwanie kamienia. Niektórzy pacjenci skarżą się także na ból szczęki, spowodowany długim trzymaniem otwartej buzi. Działania te jednak są konieczne, aby uzyskać olśniewający efekt.

Zabieg wybielania osłabia zęby – MIT

Taka informacja dość często jest powtarzana przez osoby, które obawiają się wybielania zębów. Opinia ta jest nieprawdziwa. Zabieg ten polega na rozjaśnieniu tkanek zębów za pomocą żelu z nadtlenkiem wodoru i substancji, które między innymi zmniejszają wrażliwość zębów. Dzięki nim przebarwienia występujące na szkliwie ulegają wybieleniu, a jednocześnie chronią one dziąsła i szkliwo, aby móc cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem.

Efekt wybielania utrzymuje się przez całe życie – MIT

Niestety większość zabiegów z zakresu medycyny estetycznej czy stomatologii estetycznej należy powtarzać co jakiś czas. Tak samo jest w przypadku wybielania zębów. Efekt utrzymuje się około 2 lat. Można jednak przedłużyć go, stosując dodatkowo paski wybielające. Wtedy bielszymi zębami cieszyć się można nawet do 5 lat. Ważnym czynnikiem decydującym o długości efektu jest także codzienna dieta. Kolor szkliwa zmienia się pod wpływem niektórych produktów takich jak kawa, herbata czy papierosy, dlatego chcąc mieć dłużej olśniewająco biały uśmiech trzeba z nich zrezygnować.

Śnieżnobiały uśmiech u każdego – MIT

Marzenie o hollywoodzkim, śnieżnobiałym uśmiechu niestety nie u każdego może się spełnić. Ludzie posiadają różne odcienie szkliwa. To jaki efekt można maksymalnie uzyskać właśnie od niego zależy. Jeżeli zabieg jest wykonywany w gabinecie stomatologicznym, lekarz pokazuje całą paletę barw, jakie mogą wyjść po zakończeniu procesu, gdyż kolor szkliwa jest kwestią indywidualną.

Każdy może wybielić zęby – MIT

Opinia ta jest nieprawdziwa. Osoba zainteresowana tym zabiegiem powinna udać się do specjalisty, który oceni jej stan zębów i określi czy pozwala on na jego wykonanie. Jest także wiele innych powodów, dlaczego nie powinno się wykonywać tego zabiegu na przykład podczas oczekiwania dziecka, bądź jego karmienia czy posiadaniu koron na przednich zębach. Proste i białe zęby można uzyskać za pomocą zabiegu wybielania. Najlepiej wykonać go podczas wizyty u stomatologa. Dzięki temu można mieć pewność, że zostanie wykonany profesjonalnie. Nie należy się tego bać, ponieważ jest on bezbolesny i nieszkodliwy dla zębów oraz dziąseł. Piękny i olśniewający uśmiech to ozdoba każdego